Gut Nedir (current) Gut Hastalığında Semptomlar Gut Hastalığında Beslenme Uzman Görüşü KarikaGUT

Gutu Önlemek için Ne Yemeli ve Yememeli?

Gıda tercihleri, gutun kontrol altına alınmasında önemli bir rol oynar. Gut, kandaki ürik asitin atılması yerine biriktiğinde ve bir veya birden fazla eklemde kristal şeklinde tortular oluşturduğunda ani şişkinlik ve ağrının tetiklenmesiyle meydana gelir. Ürik asit, vücutta ve bazı gıdalarda doğal olarak bulunan bileşikler olan pürinlerin parçalanmasının bir yan ürünüdür. Bu nedenle beslenme gut ataklarının kontrolünde çok önemlidir..

Hangi gıdalar gut atağını tetikleyebilir?

Alkol (aşırı kullanımda) ile özellikle kırmızı et ve deniz mahsulleri gibi yüksek miktarda pürin içeren gıdalar.

Gut hastasıysam yüksek miktarda pürin içeren gıdalardan kaçınmalı mıyım yoksa makul miktarda tüketebilir miyim?

Genel olarak, özellikle ürik asidi düşüren bir ilaçla etkin bir tedavi görüyorsanız makul miktarda tüketmek yeterlidir.

Gut hastaları için sağlıklı beslenme biçimi nedir?

Meyve, kabuklu yemiş, baklagiller, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllı gıdaların yüksek miktarda tüketimini; sodyum, tatlandırılmış içecekler ve kırmızı ve işlenmiş etin ise az miktarda tüketimini içeren DASH (Hipertansiyonu Durdurmak için Beslenme Yaklaşımları) diyeti önerilir. Kandaki ürik asit seviyeleri yüksek olan kişilerde ürik asidi azaltmaya yardımcı olan DASH diyetinin gut gelişimi riskini azalttığı gösterilmiştir. Aynı zamanda DASH diyeti, gut hastalığına eşlik eden kardiyovasküler hastalığı önlemek için de tavsiye edilmektedir.

Gut hastasıysam beslenmeme eklemem gereken ilave gıdalar veya besin takviyeleri var mı?

DASH diyetindeki gıdaların tümünün gut karşıtı etkilerinin yanı sıra kardiyovasküler faydalarının da olması beklenmektedir. Beslenmeyle ilişkili faktörleri değiştirmeye yönelik kısmi yaklaşımlar çoğu zaman etkisiz ve elverişsiz olmuştur. Buna karşın, DASH diyeti gibi sağlıklı bir beslenme biçimi gıdaların tüketilme şeklini yansıtır.

Dahası, DASH diyetinin geleneksel düşük pürin yaklaşımına zıt olan bir diğer önemli avantajı da, bu diyette tüketilen gıdaların sürdürülebilirliği kolaylaştıracak şekilde lezzetli olmasıdır. Gut hastalarının %74’ünde yüksek düzeyde hipertansiyon [yüksek kan basıncı] mevcuttur ve bunlar birbirleriyle ilişkili hastalıklardır. DASH diyeti, pek çok hastada hem hipertansiyonu hem de gutu iyileştirebiliyor.
Gut hastaları için önemli bir diğer konu da günlük egzersizle kilo vermenin, ürik asit seviyelerini ve gut alevlenmesi riskini azaltabileceğidir.

Arthritis